Przeznaczeni.pl
Zaloguj się Zaloguj się

Wybrane aktualności

Męskie profile kobiecym okiem

Męskie profile kobiecym okiem

Projekt: Miłosierdzie

Projekt: Miłosierdzie

Dlaczego boimy się miłości?

Dlaczego boimy się miłości?

Jak jeść w najlepszych restauracjach i nie  zbankrutować?

Jak jeść w najlepszych restauracjach i nie zbankrutować?

Jak pokonać kryzys?

Przeżywasz kryzys i jednocześnie zastanawiasz się jakie emocje będą Ci towarzyszyć Ci za jakiś czas. Zapytaj o to swoje emocje, postaraj się iść za ich głosem i przekonaj się, która z dróg jest Ci najbliższa. 

Od kilku lat z każdej strony jesteśmy bombardowani słowem kryzys. Kryzys przechodzi gospodarka, giełda, rynek pracy. Stan kryzysu odbija się także w naszych relacjach z innymi ludźmi. Przeżywając różnego rodzaju kryzysy, szukamy pomocy u wielu specjalistów. Dlaczego? Najczęściej po to, aby jak najszybciej przestać odczuwać, delikatnie mówiąc, dyskomfort płynący ze stanu niezadowolenia wywołanego przez brak zaspokojenia naszych oczekiwań.
 
A jak ty reagujesz, gdy jakaś sytuacja cię zaskoczy i naruszy twoje poczucie bezpieczeństwa? Z kryzysem kojarzy się zwykle pogorszenie obecnego stanu, walka, przełom w życiu, nagłe gwałtowne wydarzenie trudne do pokonania. Negatywne jego skutki, jakie możemy odczuwać to załamanie psychiczne, stres, pogorszenie zdrowia, samopoczucia, relacji oraz płynące z kryzysu konsekwencje oddziałujące na inne obszary życia. Dodając do tego występowanie pierwotnego instynktu w postaci fight-or flight oraz emocji z nim związanych - mamy gotową mieszankę wybuchową, która potrafi zwalić z nóg niejednego Goliata.
 
Niespodziewane wydarzenie, które niejednokrotnie narusza nasze być albo nie być, najczęściej wywołuje w człowieku biologiczną odpowiedź ucieczki lub walki. Automatycznie w organizmie człowieka dochodzi do kumulacji energii, która umożliwia mu wybrane działanie. Jeśli ma uciekać, to jak najdalej i jak najszybciej, jeśli walczyć - na śmierć i życie. Tyle biologia. A co na to psychika?
 
Wykorzystując schemat fight or flight, mamy do wyboru ucieczkę - najczęściej w sferę marzeń, przeróżnych "znieczulaczy", tłumaczenia, bierną agresję, zaprzeczanie, lub walkę - w postaci konfrontacji i zmiany trudnej dla nas sytuacji. To, jaką drogą pójdziemy, zależy od wielu czynników. Zdumiewającym jest jednak fakt, że bardzo często ludzie wybierają drogę ucieczki, pogłębiając w ten sposób swoją frustrację.
 
Popularnym tłumaczeniem jest zwykle stwierdzenie "nie dam rady, to zbyt trudne, jestem za słaby, nie mam możliwości, zrobiłbym to, ale......". Wpędzamy się w ten sposób w negatywne stany emocjonalne, które z kolei powodują coraz głębsze zapadanie się w brak poczucia skuteczności oraz niskie poczucie własnej wartości.
 
Walka, kojarzona z agresją, siłą, determinacją, byciem "ponad" i "naj", może się wydawać dla niektórych osób wyczynem będącym całkowicie poza ich zasięgiem. Mało kto mówi o tym, że walka wyraża się na przykład w byciu miłym i uśmiechniętym (co bardzo często otwiera wiele drzwi i pomaga załatwić skazane na porażkę problemy), opanowanym, konsekwentnym i skoncentrowanym na wykonaniu konkretnego zadania (pomijając wiele innych pobocznych celów, które, przykuwając uwagę, wprowadzają chaos w nasze życie).
 
Już nawet myśląc o sobie w takich kategoriach, człowiek zaczyna odczuwać zadowolenie, chce wypróbować własnych sił i doświadczyć "lepszego i silniejszego siebie". Drobne, codzienne wysiłki skierowane na podkreślenie naszych pozytywnych cech mogą przynieść niespodziewany sukces i okazać się najlepszą strategią działania. By podjąć tego rodzaju walkę wystarczy wzmocnić to, co w nas najlepsze i skuteczne, a każdy kryzys będzie przez nas oswojony i pokonany. W wielu sytuacjach emocje, podpowiadające nam ucieczkę, kierują nas zwykle w obszary bezradności. I chociaż bywają takie doświadczenia, w których ucieczka ratuje nam życie, warto spróbować innej drogi.
 
Barbara Michno-Wiecheć, psycholog psychoterapeuta, założycielka Gabinetu Psychologicznego Drugi Brzeg w Krakowie
Źródło: http://www.psychologiczny.com.pl/art/18,jak-pokonac-kryzys

Zobacz także

Artykuł

Po czym poznać, że mu na tobie zależy

Artykuł

Chorobliwa zazdrość – jak poradzić sobie z zazdrosnym partnerem?

Artykuł

Jak uwieść faceta - praktyczne porady ekspertów!

Artykuł

Czy jestem gotowa na nowy związek? Sprawdź te sygnały

Biuro Obsługi Użytkownika: Odpowiemy na każde Twoje pytanie od poniedziałku do piątku w godzinach: 9:00 - 17:00, mail: [email protected]
Przeznaczeni.pl Przeznaczeni.pl
na Facebooku
  • O nas
  • Regulamin
  • Polecają nas
  • Dla mediów
  • Reklama
  • Porady
  • Kariera
  • Kontakt

Logowanie

Podano nieprawidłowe dane logowania.

Zapomniałem hasła

loader
loader

Masz problem lub pytanie związane z rejestracją
w Przeznaczeni.pl?
Zadzwoń do nas lub napisz!


Jesteśmy do Twojej dyspozycji:
od poniedziałku do piątku:
9:00-17:00

mail: [email protected]

Potwierdzenie

Czy na pewno chcesz użyć tej funkcji?

Tak